DIY, INTERIÉRY, RECEPTY A DALŠÍ NEZBYTNOSTI, KTERÉ PŘINESL ŽIVOT

Makeup Institute Prague & Surface profession make-up school (porovnání/recenze)

Povedlo se mi vyzpovídat vizážistku a teď i mou kamarádku, která navštěvovala a absolvovala Master Kurzy - rozumějte nejdelší a nejobsáhlejší kurzy, které nabízejí dvě nejznámější makeup školy v ČR -  tedy Makeup Institute Prague (MUI) a Surface profession make-up school. Formou rozhovoru se vám zde pokusím nastínit její pohled jako jedné z účastnic, kde porovnává své dojmy z obou škol. Takže se mrkneme co můžete od těchto kurzů (dohromady za cca 80.000,-) očekávat ....
Co tě vedlo k zakoupení obou kurzů? 

Jako první jsem v březnu tohoto roku navštěvovala Master Make-up kurz v Surface. Tuto školu jsem si vybrala z důvodu, že v té době nebyl v nabídce žádný delší (tedy 4 týdny - 160hodin, 43.500,- Kč) a já prostě chtěla jít na ten nejobsáhlejší :-) V listopadu 2012 jsem zaplatila zálohu a těšila se jako malá holka na den D. Celý kurz proběhl v klidu a závěrečnou zkoušku jsem složila bez problémů. Uklidněna pocitem, že "konečně umím líčit!" jsem přemýšlela nad tím co bude dál ... Kurz mi připadal fajn, ale pořád jako by mi něco chybělo. Souhra náhod mne svedla dohromady s Mirkou a Tomášem z 2W atelier, kteří spolupracovali či zrovna spolupracují s MUI i Surface. Když jsem s nimi diskutovala o tom co dál a jestli zkusit i další kurz v MUI a investovat další a ještě o něco vyšší částku, fotografka Mirka mne utvrdila v názoru, že to za to určitě stojí.

Tomáš Molčan a Miroslava Rogulová
2W atelier
zdroj: facebook Mirky a Tomáše

Koukala jsem že tyto kurzy proplácí úřad práce, zkoušela jsi toho využít?

Zkoušela jsem to u druhého z kurzů (MUI), byla jsem plná naděje, protože jsem si myslela, že podmínky na proplacení splňuji, ale dostalo se mi pouze poučení o tom, že rekvalifikace je moc drahá a že to k životu určitě nepotřebuji. Byla jsem z toho zklamaná, ale třeba to nějaké šťastlivkyni vyjde. Nicméně díky čekání na vyjádření úřadu, jsem několikrát do MUI zaskočila a sešla se s paní ředitelkou. Řešily jsme právě úřad a papírování, a díky přístupu i samotnému prostředí jsem se rozhodla sáhnout do úspor a zaplatit si dalších 5 týdnů "školy"(tedy kurz Master PRO A-Z, 5 týdnů - 200h, 49.300,- Kč).

Barbora Nevická, ředitelka Surface (zdroj: managerka.cz) a Markéta Anger Davidovich, ředitelka MUI (zdroj: facebook)

Jak vypadaly prostory učeben?

Prostory jako takové jdou tězko srovnat, vybavením i uspořádáním jsou si podobné, ale přesto úplně jiné. Záleží na preferencích co kdo upřednostňuje...

Když jsem nastoupila první den do školy Surface, šminkami téměř nepolíbená, byla jsem jako ve snu. Všude v učebně byly hory stínů, pudrů, laků na vlasy, rtěnek ... No prostě paráda! Bohužel pro mne - klaustrofobika, byla hlavní učebna s atelierem ve sklepě.


zdroj: Facebook Surface
V MUI byl pro mne první den také jako z pohádky, opět na mne čekala hora líčidel a tentokrát samostatné učebny v patře, což bylo pro mne krapet příjemnější.


zdroj: facebook MUI

PS: plánky byly vytvořeny z popisu od mé kamarádky, proto je berte s rezervou, obzvlášť polohu oken :-)

Kdo a co tě v kurzech učili?

V Surface jsme měli hlavní lektorku Lucii Gibodovou. Je to výborná, ale hodně přísná paní učitelka. Základy (ty svoje správné - každý lektor má svůj styl a svou pravdu jak správně nalíčit) do nás nacpala chtě nechtě. Byl to s ní velmi přínosný týden a myslím, že co se líčení týká, dozvěděli jsme se vše, co jsme do začátku potřebovali. Dále nás pak v následujících dnech učily ještě Markéta Dub (vlasy), Simona Bártová (Svatební makeup), Georgina Abanto (Photo, TV a video makeup), Hana Jurová (Fashion shows, Book Day a Styling Day). Myslím, že to jsou dobří lektoři se svým vlastním stylem a názorem.

zdroj: Lancometajemstvikrasy.cz, georginaabanto.com/, estilo.czbajecnasvatba.cz


V MUI první den při nástupu a po celý Basic týden nás vyučovala Janka Leťková (basic kurz, iconic make-up). Byla velmi příjemná a vše velmi trpělivě vysvětlovala. Prozrazovala nám také různé své tipy a triky. U mě byla asi lehce překvapena tím, jaké vrstvy make-upu mě v Surface naučili. Bobbi Brown, pro který Janka pracuje a vlastně celý MUI totiž zastává úplně jiný styl líčení - lehký, vzdušný, přirozený ... nechat prostě ženu tím kdo je - velký nos totiž korektorem stejně neschováš. Dále jsem měla tu čest setkat se s Daniela Bindasová (svatební make-up), Markéta Šlapáková a Ondřej Lukavský (Hair desing), Zuzana Machalová (TV, movie a stage make-up), Tomáš Moučka (pánský make-up), Filip Novák (Extreme make-up), Andrea Sosoiová (Runway make-up) a nechyběl ani Marketing Day s paní ředitelu Markétou Davidovich, Client Day - naschvál protivné a komplikované zákaznice, Book Day a den kdy se vám jeden z lektorů věnuje a piluje s vámi, v čem si ještě nejste zcela jistí.

zdroj: makeupinstitute.cz, profilové fotografie z facebooku

Když jste se učili teorii, byl nějaký zásadní rozdíl v některé škole?

Samozřejmě jak už jsem řekla, každý lektor měl nějaký svůj styl, který propagoval a za kterým si stojí. To mi nenáleží soudit. Zásadní rozdíly bych zde nehledala, jen v MUI jsem si uvědomila, že nám zde pořád a každý den opakují základní pravidla - desinfekce štětců po každém klientovi, mytí rukou, že se pleť nejdříve odlíčí a nakrémuje než se začne líčit (i když klient tvrdí, že na obličeji nic nemá), atd ... možná ti to přijde samozřejmé, ale já za to neustálé zmiňování byla ráda, protože tohle mi v Surface chybělo .. zde bylo vše řečeno 1x a už se k tomu pak více nevraceli. 

Jak jste zkoušeli praktickou část líčení?

Tohle byla jedna z věcí, která mi u Surface vadila - 1. týden jsme si zkoušeli líčení na sobě navzájem, jednak se tím zkrátil čas učení na půl a za další jsem byla po týdnu neuvěřitelně sedřená a tím i dost otrávená. Další týdny jsme pak už dostali k dispozici modelky - mladé holčiny kolem 20 let a účesy jsme dělali na cvičících hlavách.

zdroj: fotografie zaslané ze Surface vizážistce
V MUI jsme měli k dispozici modelky hned od začátku. Byla jsem velmi mile překvapena, že jsem si mohla objednat modelku na míru - chtěla jsem černošku :-) Také jsme si vyzkoušeli i líčení starších (ale i přesto krásných) dam, ne jen těch dokonalých obličejů 17-letých modelek. No a taky jsem si zde vyzkoušela makeup na modelovi .. tedy na pořádným vousáči :-)

zdroj: fotografie zaslané z MUI vizážistce

Vyzkoušela jsi si líčení i na nějakých akcí v rámci školy?

V surface jsme měli možnost líčit hostesky na znovuotevírání OC Černý most, ale tím pádem jsme bohužel přišli o půl dne výuky (konkrétně o základy filmového make-up - modřiny, jizvy, atd.) což mne opravdu dost mrzelo. Za tuto akci jsme dostali zaplaceno 1000,- Kč

V MUI jsme v rámci výuky zkusili natáčení kamerou při tv make-up (opravdu obrovský rozdíl na obrazovce a v reálu) a hlavně vlastní módní přehlídku, abychom si vyzkoušeli jaké je to skoro na ostro.

akce v MUI, zdroj: archiv vizazistky

Jak se o tebe škola postarala po kurzu?

Od Surface jsem byla 2x vyslána na tip proženy.cz, na fotografie jsem čekala zhruba měsíc a bohužel propagace na facebookových stránkách Surface o proběhlé akci jsem se i přes urgence a prosby nedočkala. Od té doby mne už s ničím nekontaktovali.

zdroj: z porfolia vyzážistky - prozeny.cz
Od MUI jsem byla již několikrát vyslána na různé akce, kontaktují mne pravidelně vždy s odezvou na jejich facebookových stránkách a fotografie dostávám do několika dnů od akce.

zdroj: soukromé fotografie z akcí (absolvenstký film pro FAMU, promoakce MUI - večerní líčení, fashion líčení)

Co fotografie z kurzu, byla jsi s nimi spokojena?

V průběhu kurzů jsem dostávala pár backtage fotografií a některé práce jsem si i fotila sama. Na profesionální fotografie jsme si museli počkat na konec kurzu :-) Na book a CD od Surface jsem čekala bezmála 2 měsíce, kvalita i úroveň fotografií byla různá včetně formátů. V MUI jsem skončila a už za týden jsem měla fotografie u sebe - set kartu, CD a také možnost změny fotek, kdyby se mi ty vybrané na set kartě nelíbili...

fotografie zaslané z Surface vizážistce
fotografie zaslané z MUI vizážistce

Napadá tě nějaký rozdíl během výuky ve školách?

Např. v obou školách jsem si vyzkoušela líčení "baroko", v Surface jsme měli pevně dané jak tento makeup má vypadat a při líčení na profi fotografii do porftolia jsme se tohoto vzhledu museli striktně držet, takže to máme všichni téměř totožné :-) v MUI jsme dostali volnější ruku a mohli jsme ukázat co v nás je. To mi vyhovovalo více.

baroko surface & baroko MUI

Kdyby sis měla vybrat mezi těmito školami, kterou by jsi si vybrala a proč?

Abych tedy shrnula svůj subjektivní názor na obě školy, bez dlouhého přemýšlení bych zvolila MUI. Nadšení lektorů i samotné paní ředitelky se nedá posat slovy, to se musí zažít. MUI se mne postaralo i po skončení kurzu, není to tedy jen o byznyse, je to o lásce k téhle profesi.

Určitě ale nedávejte jen na recenzi, doporučuji si sjednat osobní schůzku na obou školách a poté se rozhodnout podle svého vlastního pocitu.

Pokud Vás napadá ještě nějaká otázka, na kterou byste rády získaly odpovědˇ, napište mi ji do komentářů 


Share on Google Plus

About Unknown

Pořád něco studuji, předělávám, zkoumám, tvořím, vařím, .. prostě se snažím žít v lepším světě, věnovat se svým koníčkům, rodině a občas o tom napsat pár slov .. Vaše Folk

5 komentářů :

 1. Moc zajímavý článek ... :) já jsem několikrát navštívila Surface... jako modelka, takže můžu přidat trochu jiný pohled ;)... Můj postřeh je ten, že i po rozsáhlém kurzu dělaly vizážistky opravdu spoustu chyb, které jsem viděla i já jako lajk... bohužel... Cítila jsem často stres, který na hodinách probíhal /málo času, rázné instruktory, nejistota atd./
  Výhodou MI je, že pokud vím, tak tam chodí opravdové modelky, do Surface ne vždy zavítá nějaká modelka se zkušenostmi.. a je to dané tím, že Surface bohužel neplatí za focení nic.. je to TFP za fotky. Když si spočtete cestu a čas, který na líčení strávíte, tak jedna fotka není moc adekvátní odměna... kvalita fotek je různá, dostala jsem i fotky, kde bylo ušlapané plátno, což nepůsobí na svatební fotce vůbec hezky..Nemožnost vybrat si fotku k úpravě a dlouhé čekání je také mínusem.
  Moc ráda bych se někdy do MI podívala, abych měla šanci tyto dvě studia porovnat

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. V MUI na základních kurzech dávají za sezení razítko v hodnotě 200kč a pak si tam za ty razítka můžeš něco nakoupit, u photo makeupu chodí modelky za fotky. U dalších kurzů nevím :)

   Smazat
 2. Super článek, díky! Já jsem absolvovala Rekvalifikační make - up kurz v MUI a jsem ráda, že volba padla právě na tento Institut a Tvůj článek mě v tom jenom utvrdil....;)

  OdpovědětSmazat
 3. Tento článok mi vemi pomohol :) Túžím ísť na Master PRO a-z do MUI a chcem sa spýtať, že aká je šanca, alebo koľko absolventiek/tov sa po kurze zamestná v kozmetickej spoločnosti a po akej časovej dobe?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tento dotaz bych asi směřovala přímo na MUI, nemám přístup do jejich statistik. Pokud to beru podle kamarádky, tak ta dostala první zakázky ihned po ukončení kurzu. Nárazově líčí dodnes a otevírá si kosmetický salon. Asi záleží kam chce člověk směřovat a jak vytrvale si za svým cílem jde.. Přeji ti hodně štěstí :-)

   Smazat

Děkuji za Vaši návštěvu a případné zanechání komentářů. Komentáře jsou moderované, proto prosím o trpělivost než se objeví na místě jakém mají. Folk