DIY, INTERIÉRY, RECEPTY A DALŠÍ NEZBYTNOSTI, KTERÉ PŘINESL ŽIVOT

Baby Sitting - hlídání dětí z pohledu "chůvy"
Od doby, kdy jsem se rozhodla pro tuhle krásnou "práci" uběhlo už pár let. Na to, co mne čeká z dětského světa, jsem byla připravena. Školou i praxí mi byla rodina a početné příbuzenstvo, kteří mi svěřovali své ratolesti a já díky tomu zažila snad všechny situace, které děti dokáží vymyslet (a že jich bylo). Velkou neznámou ovšem pro mne bylo prostředí agentur a rodin, do kterých mne pošlou.


Agentura


Protože jsem pro začátek hledala spíše krátkodobé hlídání dětí předškolního věku, rozhodla jsem se oslovit nejprve agenturu (v Praze velmi známou a prestižní), od které jsem očekávala, že mi najde vhodnou rodinu. Na vstupní pohovor jsem byla pozvána cca den po kontaktování agentury přes email. Tento pohovor se skládal k mému překvapení jen z vyplnění dotazníku (časové možnosti, věk dítěte, požadovaná lokalita atp..) a už na mne čekala paní s několika stránkovou smlouvou, kterou chtěla ihned podepsat ... taková romantická představa, že si s někým alespoň popovídám, bude se někdo zajímat o mé zkušenosti či znalosti se nekonala ...

Smlouva

Pokud chcete spolupracovat s agenturou, vždy budete uzavírat nějaký smluvní vztah a je jen na Vás na jaké podmínky přistoupíte. Mezi klasickým smluvním vztahem jsem mimo jiné narazila i na perly, které vás upozorňují či zavazují k:
 • pokutě, pokud si najdete rodinu mimo agenturu
 • pokutě, pokud z agentury odejdete dříve než po xy měsících, či pokud neodpracujete alespoň určený počet hodin
 • pokutě pokud odmítnete rodinu
 • cestovné jde na Váš vrub (a to i přes to,že agentura na Vás cestovné od rodin vybírá)
 • hodinová taxa je uvedená jako hrubá mzda (... a je jedno že Vás agentura lákala na 150Kč/hod .. ve výsledku budete rády, za 45 - 60 Kč/hod čistého..)
 • první plat dostanete až po dosažení nějaké stanovené sumy, určenou agenturou
 • další už si nepamatuji, přeci jen uplynolo mnoho let, ale bylo tam mnohem více odstavců, které stály za to...
Z 10 zájemkyň, které jsme na pohovoru byly, jsem smlouvu pročítala jediná... no a taky jsem jako jediná nepodepsala ...

Hledání na vlastní pěst


Odrazena agenturou a jejími podmínkami jsem se rozhodla podat vlastní inzerát a reagovat na inzeráty maminek. Po krátkém dopisování jsem se nakonec s jednou maminkou sešla v kavárně v centru Prahy.

Konečně jsem se dočkala normálního pohovoru - předložila životopis, povyprávěla zkušenosti s hlídáním a na oplátku jsem se dozvěděla informace o rodině a o očekávaném programu, který bych měla dodržovat. Poté jsme se jely podívat k rodině domů a proběhlo seznámení s 4letou princeznou.

Vzájemné "oťukávání" trvalo cca 3-4 návštěvy. Ty probíhaly ještě za přítomnosti rodiny, aby si na mne holčička zvykla. Po tomto startovacím týdnu jsme spolu sepsaly smlouvu s body, na kterých jsme se obě strany dohodly a já se stala tetou.

Stálo při mne velké štěstí a nikdy jsem žádný spor či problém s rodinou řešit nemusela. Dokonce jsem i několikrát dostala přidáno a dávaly jsme si dárky k Vánocům, narozeninám,... Vzájemně jsme se přizpůsobovali - já rozvrhem na VŠ, rodina plánováním kroužků. Postupem času jsem s holčičkou trávila více a více času - celodenní výlety, kina, pečení cukroví, hlídání při nemoci i víkendové hlídání přes noc u mne doma. Stala se ze mě druhá máma a i po nástupu téhle mé malé princezny do školy,kdy už mne rodina nepotřebuje, jsme spolu stále v kontaktu a každé prázdniny od ní dostávám dopis.

Pokud i vy přemýšlíte nad tím stát se "tetou", musíte být připraveni stát se členy další rodiny i na situace, kdy dítě k Vám tolik přilne, že Vám bude říkat mami. Jsou ovšem i dny, které nejsou už tolik příjemné a musíte být za tu zlou, která občas i dává zákazy :-) Přeji Vám, aby jste se nenechaly lapit do záludných smluv, našli si tak skvělou rodinu jako jsem měla já a hlavně pohodového prcka - protože o dětech je tahle práce především...... FOLLOW ME ...Share on Google Plus

About Unknown

Pořád něco studuji, předělávám, zkoumám, tvořím, vařím, .. prostě se snažím žít v lepším světě, věnovat se svým koníčkům, rodině a občas o tom napsat pár slov .. Vaše Folk

3 komentářů :

 1. Milý článek :)

  A znám to, vyplatí se si spoustu věcí přečíst, vyhneš se pak problémům :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Děkuju a jsem moc ráda, že se sem vracíš :-)

   Hodně mě zarazilo, že to tolik holek nečetlo a podepsaly. Na některé smlouvy, aby měl pomalu člověk právníka..

   Smazat
 2. Jooo, kdyby mi tak bylo 15, šla bych do toho. Ale vlastně jsem ráda, že nemusím :-)

  Velká Vánoční GIVEAWAY

  OdpovědětSmazat

Děkuji za Vaši návštěvu a případné zanechání komentářů. Komentáře jsou moderované, proto prosím o trpělivost než se objeví na místě jakém mají. Folk